Chladné měsíce přináší řadu náročných výzev pro naše pergoly, a proto je nezbytné zajistit jejich správné zazimování. Kvalitní uzavření a zajištění pergoly totiž ochrání nejen její konstrukci před mrazem, ale i výrazně prodlouží její životnost. Díky pečlivé přípravě na zimu tak bude pergola připravena na jaro a opět plně využitelná.
Na co si dát v zimě pozor?
Nejčastějším problémem při přípravě pergoly na zimu je únik tepla a nedostatečné odvádění vlhkosti. Obojí vytváří příznivé podmínky pro vznik plísní, které postupně prostupují do materiálů a oslabují celkovou konstrukci pergoly. Může tak dojít k jejímu poškození, které může vést k nákladným opravám či dokonce nutnosti výměny poškozených částí. Dostatečné zajištění pergoly je důležité především z dlouhodobého hlediska.
Jak zabezpečit pergolu pro zimní měsíce?
Myslet na rizikové oblasti je jedna věc, zajistit pergolu je ale věc druhá. U zabezpečení pergoly pro zimní měsíce je důležité myslet na:
- Materiál pergoly – Pokud zajišťujete dřevěnou nebo hliníkovou pergolu, je to velký rozdíl. Dřevěnou pergolu očistěte od listí, prachu a nečistot a zkontrolujte stav dřeva. Ošetřete jej speciálním nátěrem či impregnací, která jej ochrání před vlhkostí a zabrání vzniku plísní. Hliníkovou pergolu umyjte, očistěte od nečistot, které by se mohly přes zimu nahromadit, a postarejte se o boční stěny, rolety nebo posuvnou střechu (ty je dobré vytáhnout pro riziko popraskání vlivem nízkých teplot).
- Odolné materiály – Investujte do izolačních materiálů, které jsou navrženy tak, aby odolaly mrazovým cyklům a nárazům zimních povětrnostních podmínek.
- Správné větrání – I když uzavíráte pergolu, nezapomínejte na větrací otvory nebo dokonce malé ventilátory. Cílem je zajistit, aby vlhkost unikala a nedocházelo k jejímu kondenzování.
- Kvalitní těsnění – Pečlivé utěsnění všech spojů a švů je zásadní. Ale pozor – těsnění nesmí být tak dokonalé, aby bránilo proudění vzduchu.
- Celkové uzavření – K němu můžete použít odolné kryty a fólie, které nejen dobře těsní, ale navíc umožňují cirkulaci vzduchu. Předejdete tak vzniku plísní a hromadění vlhkosti.
- Zajištění konstrukce – Upevněte všechny volné části a zajistěte spojení, aby silný vítr nebo tíha sněhu neohrozily stabilitu pergoly.
- Především pravidelnou kontrolu – Po zimním období provádějte důkladnou kontrolu konstrukce, abyste mohli včas odstranit případné škody a předešli tak dalším problémům.
Chcete si užívat pergolu i v zimě? Boční zasklení je řešení!
O tom, jak zabezpečit pergolu již víte, ale co když si chcete užívat prostředí pergoly i v zimě? V takovém případě se jeví jako možné řešení boční zasklení. Díky němu budete moci stále užívat prostor na maximum tak, aniž by se obětovala ochrana před nepříznivým počasím. Zasklení v tomto případě poskytuje lepší izolaci proti mrazivým teplotám a minimalizuje únik tepla zároveň. V pergola se tak budete stále cítit pohodlně a bezpečně.
U bočního zasklení je nicméně stále důležité dbát na dříve zmíněnou ventilaci. Přestože se pergola uzavírá, musí dýchat. Správně navržené boční zasklení zajistí ochranu a funkčnost, kterou si zamilujete. Stačí jen vědět, na koho se se zajištěním vlastní pergoly pro zimu obrátit.
Pergola připravená na zimu? Jedině s naší pomocí!
Zabezpečení pergoly na zimu je esenciálním krokem k její dlouhé životnosti. Pro dosažení optimální ochrany je nutné provést důkladnou kontrolu a údržbu ještě před zimní sezónou. Pokud se v tom cítíte nejistí a váháte jak na to, svěřte ji do našich rukou a my vám rádi poradíme. Vycházíme z dlouholetých zkušeností. Za našimi službami si stojíme.
